Dotychczasowa praktyka potwierdza, że homeopatia przynosi efekty, jednak po bliższej analizie historii i filozofii homeopatii oraz tym co ostatnio odkryłem w programie nauczania na prestiżowej uczelni, dotarło do mnie, że jest to metoda bardziej kontrowersyjna niż myślałem.

Dowiedziałem się m.in., że próby lekowe, czyli metody testowania leków homeopatycznych, często odbywają się w transie medytacyjnym i w obecności medium spirytystycznego.

Światowej sławy lekarze homeopaci, których miałem przywilej osobiście poznać, otwarcie nazywają homeopatię „medycyną duchową”. Tłumaczą, że w dynamizowanych (potencjonowanych) lekach homeopatycznych znajduje się tajemnicza „duchowa energia”, która wpływa na „duchową energię”, („siłę witalną”) organizmu i wspomaga ją odpowiednio dobranym lekiem w przywróceniu zdrowia.

Istnieje wiele terapii, włącznie z manualnymi, które opierają się na podobnej filozofii, odblokowywania, oczyszczania i wspomagania tej „duchowej energii”. Wiele z nich próbuje dziś ukryć swoją spirytystyczną terminologię i zamienić ją na bardziej naukową, i akceptowalną. Wystarczy tylko przeczytać biografie twórców tych różnych terapii, żeby się dowiedzieć, że mieli oni często do czynienia z praktykami New Age, spirytyzmem i okultyzmem.

Poniżej, przytaczam interesujący fragment na temat twórcy homeopatii, z artykułu zatytułowanego, „Tajemniczy Hahnemann i ezoteryczne korzenie homeopatii”, napisanego przez Peter Morrell, historyka medycznego i homeopatę:

Hahnemann najwyraźniej chciał całkowicie odciąć homeopatię od jej magicznych korzeni i zaprzeczyć, że ma ona jakiekolwiek duchowe lub teologiczne powiązania. Pozbawiając te starożytne systemy wszystkich ich nadprzyrodzonych i magicznych elementów, to co pozostało to w dużej mierze homeopatia.

…bez względu na to, jak bardzo Hahnemann – lub ktokolwiek – próbuje ukryć, zaprzeczyć, stłumić lub wykorzenić to, co duchowe, nadprzyrodzone i teologiczne w medycynie, ma to dziwny zwyczaj znajdowania pewnych środków wyrazu, wypływających z powrotem na powierzchnię. I tak homeopatia zawsze będzie na nowo nawiązywać swoje prawdziwe połączenia i odrastać swoimi prawdziwymi korzeniami.

(Morrell, 2001)


David L. Brown, Ph.D., w artykule pt., „New Age Medicine – Homeopathy” napisał – 

„ Hahnemann czuł się urażony życiem Jezusa Chrystusa. Kpił z Jezusa, nazywając Go „arcyentuzjastą”, piszą jego biografowie –

Czuł się zgorszony przez arcyentuzjastę Jezusa z Nazaretu, który nie prowadził oświeconych na prostej drodze do mądrości, ale chciał walczyć z celnikami i grzesznikami na trudnej drodze do ustanowienia królestwa Bożego… Człowiek smutków, który wziął na siebie ciemność świata, był obrazą dla miłośnika eterycznej [wysoce wyrafinowanej, niebiańskiej] mądrości” [Hahnemann].


Według Martina Gumperta, Samuel Hahnemann był pod wpływem animizmu. Przepadał też za religiami Wschodu. Jedna z biografii ujawnia, że „bardzo pociągały go nauki Wschodu. Konfucjusz był dla niego ideałem.” Dobrze dokumentuje to list napisany przez Hahnemanna –

W tym miejscu możesz czytać boską mądrość, bez [np. chrześcijańskich] cudownych mitów i przesądów. Uważam to za ważny znak naszych czasów, że Konfucjusz jest teraz dostępny do czytania. Wkrótce obejmę go w królestwie błogich duchów, dobroczyńcy ludzkości, który wskazał nam prostą drogę do mądrości i do Boga, już 650 lat przed arcyentuzjastą…

(Hahnemann)


Nic dziwnego, że Samuel Pfeifer napisał –

Czcią, jaką Hahnemann obdarzał filozofię Wschodu pokazuje, że była ona nie tylko jego hobby, ale podstawową filozofią kryjącą się za sporządzaniem leków homeopatycznych.

(Pfeiffer)

We wspaniałej książce wydanej w Irlandii Północnej, H.J. Bopp podsumowuje po przeczytaniu Hahnemanna i innych pism homeopatycznych, –

[…] słownictwo jest ezoteryczne, a idee są przesiąknięte orientalnymi filozofiami, m.in. hinduizmem. Dominujący szczep panteizmu umieściłby Boga wszędzie, w każdym człowieku, każdym zwierzęciu, roślinie, kwiecie, komórce, nawet w leku homeopatycznym”. 

(H.J. Bopp)


Światowej sławy, dr Parimal Banerji, którego miałem możliwość poznać, w swojej książce, „Advanced Homeopathy and it’s Materia Medica, Vol. 2”, powiązuje homeopatię z kulturą i filozofią hinduską:

Hahnemann stworzył Homeopatię, ale rozwinęła się ona tylko w Indiach. Ponieważ sama myśl była dominująca w indyjskim umyśle od wieków. W trakcie moich badań czułem, że Homeopatia jest bardziej nauką z naszego narodowego dziedzictwa… jest to wpływ ideologicznej kultury hinduskiej, która przepływa przez wszystkie integralne żyły koncepcji homeopatycznych.

(Banerji, 1988)


Czy złe drzewo może wydać dobry owoc?

Poznając prawdziwe korzenie homeopatii i innych terapii powinieneś się zastanowić czy zdrowie za wszelką cenę jest dla ciebie odpowiednią opcją.

Jedyna droga do zdrowia


Dzięki swoim wieloletnim obserwacjom klinicznym pragnę podzielić się z Tobą dobrą nowiną. W każdej chwili możesz odnaleźć zdrowie, jeśli tylko skupisz się na prawdziwych przyczynach.

Wszystkie sposoby leczenia mają swoje ograniczenia. Terapie, które były skuteczne pięćdziesiąt lat temu, dziś nie przynoszą efektów. Powód jest taki, że przyczyną większości chorób jest niewłaściwy tryb życia. Sposób w jaki żyjemy, myślimy, postępujemy, odżywiamy się i radzimy sobie ze stresem, decyduje o tym, czy zostaniemy uzdrowieni i jak długo będziemy żyli.

Choroby nie spadają same z nieba, ani nie powstają z powodu niedoboru leków lub terapii.

Choroba jest konsekwencją, jaką ponosimy przez wieloletnie łamanie zasad zdrowia. Aby wyzdrowieć musimy odwrócić jej przyczynę.

Każdy sprzęt stworzony przez człowieka zawiera instrukcje obsługi. Podobnie i nasz organizm, żeby służył nam zdrowiem i długim życiem, poddany jest naturalnym zasadom zdrowia.

Poniższe zasady są podstawą powrotu do zdrowia i wzmocnienia odporności:

 • Zdrowe pełnowartościowe żywienie
 • Nawadnianie organizmu
 • Wstrzemięźliwość (eliminacja szkodliwych nawyków)
 • Przebywanie na świeżym powietrzu
 • Umiarkowane korzystanie ze słońca
 • Regularny ruch
 • Prawidłowa postawa ciała
 • Sen o odpowiedniej porze
 • Całkowity odpoczynek (jeden dzień w tygodniu)
 • Wybaczanie i pozbycie się urazów
 • Postawa wdzięczności i życzliwości
 • Radzenie sobie ze stresem
 • Zaufanie w mądrość Stwórcy, który wyposażył nasz organizm we wspaniały system immunologiczny, który jest podstawą powrotu do zdrowia.

Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów.

(Albert Einstein)

Moim celem jest przekazanie podstawowych informacji pomagających przywrócić zdrowie.

Twoim obowiązkiem jest wziąć całkowitą odpowiedzialność za swoje zdrowie.

Tylko Ty znasz prawdziwe przyczyny swoich dolegliwości i możesz je naprawić. Nikt za ciebie tego nie zrobi.Pamiętaj, że wpisy na blogu mają charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym. Ani, nie zastępują wizyty u lekarza w celu postawienia diagnozy i ustalenia leczenia. 

Medycyna New Age a sekret prostych zasad zdrowia